18 Years Factory Single Roof - Agate Black Hexagonal Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING
18 Years Factory Single Roof - Agate Black Hexagonal Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING Detail:
Product Colors
We have 12 kinds of color.And we also can produce as your requirement.Pls choose it as below:

Product Specification&Structure
|
Product Specifications |
|
| Mode | Hexagonal Asphalt Shingle |
| Length | 1000mm±3mm |
| Width | 320mm±3mm |
| Thickness | 2.6mm-2.8mm |
| Color | Agate Black |
| Weight | 21kg±0.5kg |
| Surface | color sand surfaced granules |
| Application | Roof |
| Lifetime | 25 years |
| Certificate | CE&ISO9001 |

Product Features

Packing&Shipping
Shipping:
1.DHL/Fedex/TNT/UPS for samples,Door to Door
2.By sea for large goods or FCL
3.Delivery time:3-7 days for sample,7-20 days for large goods
Packing:21 pcs/bundle,900 bundles/20ft’container,one bundle can cover 3.1square meters,2790sqm/20ft’container

Product detail pictures:
Related Product Guide:
Brentwood company recycles oil from used asphalt shingles – Business* – seacoastonline.com | Fish Scale Roof Shingles
Sea snakes drink seawater after heavy rains | Montana Untamed | Roofing Products
Normally customer-oriented, and it's our ultimate concentrate on for being not only one of the most dependable, trustable and honest supplier, but also the partner for our shoppers for 18 Years Factory Single Roof - Agate Black Hexagonal Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING , The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg, Afghanistan, moldova, Our company now has many department, and there have more than 20 employees in our company. We set up sales shop, show room, and product warehouse. In the meantime, we registered our own brand. We've got tightened inspection for quality of product.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
Write your message here and send it to us









