2017 China New Design Dimensional Asphalt Shingles - Burning Blue Laminated Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING
2017 China New Design Dimensional Asphalt Shingles - Burning Blue Laminated Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING Detail:
Product Colors
We have 12 kinds of color.And we also can produce as your requirement.Pls choose it as below:

Product Specification&Structure
|
Product Specifications |
|
| Mode | Laminated Asphalt Shingles |
| Length | 1000mm±3mm |
| Width | 333mm±3mm |
| Thickness | 5.2mm-5.6mm |
| Color | Burning Blue |
| Weight | 27kg±0.5kg |
| Surface | color sand surfaced granules |
| Application | Roof |
| Lifetime | 30 years |
| Certificate | CE&ISO9001 |

Product Features

Packing&Shipping
Shipping:
1.DHL/Fedex/TNT/UPS for samples,Door to Door
2.By sea for large goods or FCL
3.Delivery time:3-7 days for sample,7-20 days for large goods
Packing:16 pcs/bundle,900 bundles/20ft’container,one bundle can cover 2.36 square meters,2124sqm/20ft’container

Product detail pictures:
Related Product Guide:
Low-Slope Roofing Market Forecast, Size, Business Strategies, Trends, Key Manufacturers and SWOT Analysis 2023 | Round Asphalt Shingle
Historic round barn needs new roof | Free | Asphalt Roof
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of 2017 China New Design Dimensional Asphalt Shingles - Burning Blue Laminated Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING , The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia, Amman, Australia, We always hold on the company's principle "honest, professional, effective and innovation", and missions of: let all drivers enjoy their driving at night, let our employees can realize their value of life, and to be stronger and service more people. We are determined to become the integrator of our product market and one-stop service provider of our product market.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
Write your message here and send it to us









