Factory Outlets 3-Tab Roof Tile - Chinese Red Laminated Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING
Factory Outlets 3-Tab Roof Tile - Chinese Red Laminated Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING Detail:
Product Colors
We have 12 kinds of color.And we also can produce as your requirement.Pls choose it as below:

Product Specification&Structure
|
Product Specifications |
|
| Mode | Laminated Asphalt Shingles |
| Length | 1000mm±3mm |
| Width | 333mm±3mm |
| Thickness | 5.2mm-5.6mm |
| Color | Chinese Red |
| Weight | 27kg±0.5kg |
| Surface | color sand surfaced granules |
| Application | Roof |
| Lifetime | 30 years |
| Certificate | CE&ISO9001 |

Product Features

Packing&Shipping
Shipping:
1.DHL/Fedex/TNT/UPS for samples,Door to Door
2.By sea for large goods or FCL
3.Delivery time:3-7 days for sample,7-20 days for large goods
Packing:16 pcs/bundle,900 bundles/20ft’container,one bundle can cover 2.36 square meters,2124sqm/20ft’container

Product detail pictures:
Related Product Guide:
North Carolina resident: Why this time feels different | St. Louis weather | Round Asphalt Shingle
Nordic Waterproofing Holding A/S (NWG) Increases 1.3% on Mar 6 | Asphalt Roof
Dedicated to strict top quality command and considerate purchaser support, our experienced staff customers are always available to discuss your necessities and be certain full client gratification for Factory Outlets 3-Tab Roof Tile - Chinese Red Laminated Asphalt Roof Shingle – BFS BUILDING , The product will supply to all over the world, such as: Slovak Republic, Mongolia, Mozambique, Being guided by customer demands, aiming at improving the efficiency and quality of customer service, we constantly improve products and provide more comprehensive services. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation with us. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
Write your message here and send it to us








